Provedena provjera inventara klizišta na pilot području u Hrvatskom zagorju
Na pilot području u Gradu Lepoglavi i Općini Bednja provedena su terenska istraživanja sa svrhom provjere karte inventara klizišta. Ova karta klizišta nastala je kao rezultat prethodne faze znanstvenih istraživanja provednih u okviru HRZZ projekta LandSlidePlan – prikupljanje podataka za procjenu podložnosti na klizanje.
Prikupljanje podataka o klizištima za izradu karte inventara klizišta provedeno je daljinskim istraživanjima, na temelju kartografskih podataka dobivenih laserskim skeniranjem iz zraka (LiDAR). Inovativna tehnologija laserskog skeniranja iz zraka omogućila je izradu niza morfoloških karata za pilot područje u Hrvatskom zagorju. Posebnost ove tehnologije je snimanje morfoloških karata površine terena ispod vegetacije, što je osobito važno za utvrđivanje postojećih klizišta, jer su površine klizišta najčešće obrasle gustom vegetacijom, odnosno prekrivene su grmljem ili drvećem.
Terenskim istraživanjem je potvrđeno da je laserskim skeniranjem i naknadnim prostornim analizama izrađen optimalni DEM-a koji je omogućio vizualnu identifikaciju klizišta na ovom pilot području.
Na terenu su provjeravane iscrtane granice klizišta, pri čemu je na području površine 20 kilometara kvadratnih primjenom GIS-a precizno u detaljnom mjerilu (M1:100–1:500) iscrtano više od sedamsto klizišta različite veličine. Osim karte klizišta, iz LiDAR DEM-a derivirano je i nekoliko morfometrijskih karata koje su omogućile bolju orijentaciju na terenu kao i samo prepoznavanje klizišta. Terenska provjera klizišta provedena je na oko 5% slučajno odabranih vizualno kartiranih klizišta u inventaru, te se planira nastaviti dok se ne postigne zadovoljavajuća zastupljenost broja provjerenih klizišta. U terenskoj provjeri sudjelovalo je ukupno tri suradnika na HRZZ projektu LandSlidePlan, znanstvenika koji se bave istraživanjem klizišta, uključivo i doktorand na HRZZ projektu razvoja karijera DOK-2020-01-2432.