prof. dr. sc.
Snježana Mihalić Arbanas
RGN fakultet u Zagrebu
voditeljica projekta
voditeljica RG1 “Upravljanje projektom”
Redovita je profesorica na Nastavnoj katedri za inženjersku geologiju, Rudarsko-geološko-naftnog fakulteta na Sveučilištu u Zagrebu. Diplomirala je 1990. godine na zajedničkom studiju RGN i PMF fakulteta u Zagrebu. Magistrirao je 1996. godine, a doktorirala 2000. godine na RGN fakultetu u Zagrebu. Od 1992. godine do danas zaposlena je na RGN fakultetu.
Područje njezinog znanstvenog istraživanja vezano je za izradu karata klizišta te monitoring klizišta. Od značajnijih znanstvenih projekata ističu se sudjelovanja na hrvatsko-japanskom SATREPS FY2008 projektu „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj u svojstvu zamjenice voditeljice i voditeljice radne grupe, kao i vođenje europskog projekta financiranog iz EFRR „Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika, PRI-MJER“. Obavlja i dužnosti zamjenice voditelja ‘Hrvatske grupe za klizišta’, znanstvene grupe koja se bavi istraživanjem klizišta, a koju čine znanstvenici s RGN fakulteta u Zagrebu i Građevinskog fakulteta u Rijeci. Također je koordinatorica regionalne znanstveno-istraživačke mreže „ICL jadransko-balkanska mreža (ICL ABN)“ i član je Upravnog odbora Međunarodnog konzorcija za klizišta (2012-danas), te zamjenica voditelja, odnosno voditeljica Svjetskog centra izvrsnosti za umanjenje rizika od klizišta ICL-a (2014-2017, 2017-2020, 2020-2023).
Član je ili voditeljica više radnih skupina pri Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine ili u Gradu Zagrebu. Osim znanstvenog rada, sudjelovala je u izradi više od 50 inženjerskogeoloških/ geotehničkih elaborata u okviru istraživanja i sanacije klizišta.
Autorica je više od 150 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, knjigama, zbornicima skupova, kao i mentorica za 53 ocjenska rada (disertacije, diplomski i završni radovi). Popis svih radova u CROSBI bazi.
dr. sc.
Sanja Bernat Gazibara
RGN fakultet u Zagrebu
zamjenica voditeljice projekta
voditeljica RG3 “Razvoj metode procjene podložnosti”
Postdoktorandica je na Nastavnoj katedri za inženjersku geologiju na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu. Diplomirala je 2011. godine, a doktoriro je 2019. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu.
Područje znanstvenog istraživanja vezano joj je u vizualno i automatizirano kartiranje klizišta iz visoko-rezolucijskih LiDAR snimaka. Sudjelovala je na četiri znanstvena projekta vezana uz istraživanje klizišta: (i) hrvatsko-japanski SATREPS FY2008 projekt „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj; (ii) bilateralni hrvatsko-austrijski projekt ‘Mineralogija glina pri procjeni opasnosti od klizanja / Clay mineralogy in landslide hazard assessment’; (iii) europski projekt ECHO „Resilient European Communities against Local Landslides, RECALL“; (iv) europski projekt financiran iz EFRR „Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika, PRI-MJER“. Tijekom projekta „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj“ sudjelovala je u izradi inventara klizišta pomoću daljinskih istraživanja te razvoju metodologije za analizu hazarda od klizanja i njegovo zoniranje za tri pilot područja u Hrvatskoj. Tijekom izrade doktorske disertacije sudjelovala je na Međunarodnoj školi za procjenu i ublažavanje rizika od klizanja (LARAM – International school on Landslide Risk Assessment and Mitigation) na Sveučilištu u Salernu u Italiji.
Član je radne skupine pri Ministarstvu prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Osim znanstvenog rada, sudjelovala je u izradi više od 30 inženjerskogeoloških/ geotehničkih elaborata u okviru istraživanja i sanacije klizišta.
Autorica je više od 40 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, knjigama, zbornicima skupova, kao i mentorica 13 ocjenskih radova (diplomski i završni radovi). Popis svih radova u CROSBI bazi.
izv. prof.
Martin Krkač
RGN fakultet u Zagrebu
znanstveni koordinator
voditelj RG2 “Priprema ulaznih podataka”
Docent je na Nastavnoj katedri za inženjersku geologiju na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu. Diplomirao je 2005. godine, a doktorirao 2015. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu.
Područje znanstvenog istraživanja vezano mu je uz klizišta, odnosno monitoring klizišta i daljinska istraživanja. Sudjelovao je na sedam znanstvenih projekata vezanih za istraživanje klizišta: (i) europski projekt INTERREG/ CARDS-PHARE „Mitigation of the Earthquakes Effects in Towns and in INdustrial reGional districts, M.E.E.T.I.N.G.“; (ii) bilateralni hrvatsko-srpski projekt „Virtual Geohazard Data center, geohazardINFO“; (iii) hrvatsko-japanski SATREPS FY2008 projekt „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj; (iv) bilateralni hrvatsko-austrijski projekt ‘Mineralogija glina pri procjeni opasnosti od klizanja / Clay mineralogy in landslide hazard assessment’; (v) europski projekt ECHO „Resilient European Communities against Local Landslides, RECALL“; (vi) ICL/IPL projekt „Monitoring klizišta Kostanjek / Kostanjek landslide monitoring project (Zagreb, Croatia)“; (vii) europski projekt financiran iz EFRR „Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika“. U sklopu projekta „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj“ sudjelovao je u uspostavljanju Opservatorija za praćenje klizišta Kostanjek u Zagrebu koji sadrži više od 40 geodetskih, geotehničkih i hidrogeoloških senzora, čime je stekao iskustvo u području monitoringu i kartiranja klizišta. Trenutno je voditelj ICL/IPL projekta „Monitoring klizišta Kostanjek“ i zamjenik voditeljice projekta PRI-MJER.
Član je radne skupine u Gradu Zagrebu. Osim znanstvenog rada, sudjelovao je u izradi više od 40 inženjerskogeoloških/ geotehničkih elaborata u okviru istraživanja i sanacije klizišta.
Autor je više od 70 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, knjigama, zbornicima skupova, kao i mentori 17 ocjenskih radova (diplomski i završni radovi). Popis svih radova u CROSBI bazi.
dr. sc.
Petra Jagodnik
Građevinski fakultet u Rijeci
voditeljica RG4 “Verifikacija i primjena”
Diplomirala je 2006. godine, a doktorirala je 2018. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu. Od 2008. do 2011. godine radila je kao inženjerski geolog na Institutu građevinarstva Hrvatske (IGH). Od 2011. do2016. godine radi kao znanstvena novakinja na Katedri za geotehniku na Građevinskom fakultetu, Sveučilišta u Rijeci u sklopu Hrvatsko-Japanskog bilateralnog projekta „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj“. Od 2016. godine radi kao Viši predavač na preddiplomskom i diplomskom studiju Građevinarstva u Rijeci.
Tijekom izrade doktorske disertacije stekla je iskustvo u geomorfološkom kartiranju i kartiranje klizišta koristeći daljinska istraživanja u okviru JICA Training and Dialogue Program za mlade istraživače u polju geotehnike i geološkog inženjerstva na Sveučilištu Tohoku-Gakuin u Sendaiju u Japanu. Sudjelovala je na više znanstvenih projekta vezanih za istraživanje klizišta, a najznačajniji su: (i) hrvatsko-japanski SATREPS FY2008 projekt „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj; (ii) HRZZ projekt „Fizičko modeliranje ponašanja konstrukcija za sanaciju klizišta u uvjetima statičkih i seizmičkih djelovanja“; (iii) europski projekt financiran iz EFRR „Primijenjena istraživanja klizišta za razvoj mjera ublažavanja i prevencije rizika, PRI-MJER“. Pohađala je Međunarodnu školu za procjenu i ublažavanje rizika od klizanja (LARAM – International school on Landslide Risk Assessment and Mitigation) na Sveučilištu u Salernu u Italiji u okviru koje je stekla iskustvo u procjeni podložnosti na klizanje te procjeni hazarda i rizika. Područje znanstvenog istraživanja vezano joj je uz vizualnu interpretaciju visoko-rezolucijskih LiDAR snimaka za potrebe geomorfološkog i inženjerskogeološkog kartiranja.
Tijekom zaposlenja u IGH sudjelovala na izradi nekoliko desetaka geotehničkih izvještaja i projekata (temeljenje, tuneli, sanacija klizišta itd.) kao inženjerski geolog.
Autorica je više od 35 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, knjigama, zbornicima skupova, kao i mentorica 13 ocjenskih radova (diplomski i završni radovi). Popis svih radova u CROSBI bazi.
prof. dr. sc.
Željko Arbanas
Građevinski fakultet u Rijeci
voditelj RG5 “Diseminacija rezultata projekta”
Redoviti je profesor u trajnom zvanju na Katedri za geotehniku, Građevinskog fakulteta na Sveučilištu u Rijeci. Diplomirao je 1982. godine na Građevinskom fakultetu na Sveučilištu u Rijeci. Magistrirao je 2002. godine, a doktorirao 2004. godine na Građevinskom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu. Od 1986.-2010. godine bio je zaposlen u Institutu IGH kao geotehnički inženjer. Od 2007. godine voditelj je Katedre za geotehniku na Građevinskom fakultetu u Rijeci. Od 2007.-2012. godine obnaša dužnost prodekana za nastavu i studente i za poslijediplomski studij na Građevinskom fakultetu u Rijeci.
Područje znanstvenog istraživanja vezano mu je za istraživanje i sanaciju klizišta, monitoring i geotehničko modeliranje klizišta. Bio je član, voditelj radne skupine i voditelj više međunarodnih i domaćih znanstvenih projekata, od kojih se ističe hrvatsko-japanski SATREPS FY2008 projekt „Identifikacije rizika i planiranje korištenja zemljišta za ublažavanje posljedica klizanja i poplava u Hrvatskoj. Trenutno je voditelj jednog međunarodnog ICL/IPL projekta „Identifikacija opasnosti i zaštita od odrona u obalnom području Hrvatske / Rockfall hazard identification and rockfall protection in the coastal zone of Croatia“ i jednog domaćeg projekta Hrvatske zaklade za znanost „Fizičko modeliranje ponašanja konstrukcija za sanaciju klizišta u uvjetima statičkih i seizmičkih djelovanja“. Član je Upravnog odbora Međunarodnog konzorcija za klizišta (2012-danas), te zamjenik voditeljice, odnosno voditelj Svjetskog centra izvrsnosti za umanjenje rizika od klizišta ICL-a (2014-2017, 2017-2020, 2020-2023). Od 2012. godine je pomoćni urednik u znanstvenom časopisu Landslides, a od 2017. godine potpredsjednik Međunarodnog konzorcija za klizišta.
Tijekom zaposlenja u IGH sudjelovao na izradi nekoliko stotina geotehničkih izvještaja i projekata (temeljenje, tuneli, sanacija klizišta itd.) kao projektant i voditelj projekata. Osim znanstvenog rada, kontinuirano sudjeluje u stručnom radu kao projektant i konzultant.
Autor je više od 180 znanstvenih radova u međunarodnim časopisima, knjigama, zbornicima skupova, kao i mentori 70-ak ocjenskih radova (disertacije, diplomski i završni radovi). Popis svih radova u CROSBI bazi.
mag. ing. geol.
Marko Sinčić
RGN fakultet u Zagrebu
mlađi istraživač – asistent
doktorand
Diplomirao je 2020. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu. Od listopada 2020. godine zaposlen je kao mlađi istraživač-asistent na RGN fakultetu, u okviru HRZZ LandSlidePlan projekta. Pohađa Poslijediplomski sveučilišni studij Građevinarstva na Građevinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci.
Tijekom studija iskazuje interes za prostorne analize u geoinformacijskim sustavima (GIS). Na studentskoj praksi u GIS Cloud d.o.o izrađuje samostalni GIS projekt na temu hidrološke baze podataka na području Karlovačke županije koji je predstavio na SmartAqua digital agendi. 2019. godine dobiva rektorovu nagradu za izradu individualnog znanstvenog rada pod naslovom „Planirano vodocrpilište Ježdovec – karte prirodne ranjivosti i utjecaj planiranih hidroelektrana na razine podzemne vode“. Završio je studentsko pripravništvo ADRIA internship u području geološkog inženjerstva u trajanju od dva mjesca u tvrtci IBIS inženjering d.o.o s izvrsnim rezultatima i preporukom mentora. Tijekom studija dobio je dekanovu nagradu za izvrsnost, a isti završava 2020. godine s obranom diplomskog rada pod naslovom „Procjena podložnosti na klizanje na području Grada Karlovca primjenom bivarijantne statističke metode“ s odličnim uspjehom.
Temeljem uspjeha, tijekom studija stipendiran je od strane Grada Karlovca i Zaklade Nikola Tesla. Aktivno sudjeluje u izradi erasmus+ projekata volontiranjem u udruzi Institut za poticanje mladih.
mag. ing. geol., mag. ing. min.
Hrvoje Lukačić
asistent
Diplomirao je 2018. godine na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu na diplomskom studiju Rudarstva – smjer Geotehnika te 2020. godine na diplomskom studiju Geološko inženjerstvo – smjer Hidrogeologija i inženjerska geologija. Od 2020. do 2021. godine radio je kao inženjerski geolog u tvrtki Geotehnički studio d.o.o. Od kolovoza 2021. godine zaposlen je kao asistent na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu na Sveučilištu u Zagrebu.
Iskustvo za provedbu daljinskih metoda istraživanja stekao je tijekom diplomskog studija Geološkog inženjerstva te stručnog usavršavanja u okviru Erasmus+ stručne prakse na Tehničkom sveučilištu u Grazu na Institutu za mehaniku stijena i tunelogradnju. Na studentskoj praksi na Institutu za mehaniku stijena i tunelogradnju sudjeluje u inženjerskogeološkom kartiranju tunela Gleinalm primjenom daljinskih metoda istraživanja.
Diplomski studij Rudarstva – smjer geotehnika završava 2018. godine s obranom diplomskog rada pod naslovom „Razvoj računalnog programa za postupak ispitivanja jednoosne tlačne čvrstoće i deformabilnosti materijala uz cikličko opterećenje i rasterećenje“ s odličnim uspjehom. Diplomski studij Geološkog inženjerstva – smjer Hidrogeologija i inženjerska geologija završava 2020. godine s obranom diplomskog rada pod „Inženjerskogeološko kartiranje stijenske mase na zasjeku Špičunak (Gorski kotar) primjenom daljinskih istraživanja“. Tijekom studija nagrađivan je četiri puta dekanovom nagradom za izvrsnost te je pet puta dobitnik stipendije za darovite studente Sveučilišta u Zagrebu.
Tijekom zaposlenja u tvrtki Geotehnički studio d.o.o. kao inženjerski geolog sudjelovao je na izradi nekoliko desetaka geotehničkih izvještaja u svrhu temeljenja, tunela, sanacije klizišta i stijenskih zasjeka. Član je Hrvatskog geotehničkog društva te Međunarodnog društva za mehaniku stijena.