Smjernice za izradu i primjenu karata podložnosti u sustavu prostornog uređenja
Svi najvažniji rezultati primijenjenog znanstvenog istraživanja bit će objavljeni u smjernicama namijenjenim korisnicima karata podložnosti na klizanje, u kojima će se predložiti konkretni načini implementacije karata u sustava prostornog uređenja RH, kao i primjeri karata, te metodologija izrade karata.
__________________________
Razvoj nove generacije mladih istraživača koji mogu primjenjivati i razvijati metodologiju procjene podložnosti na klizanje primjenom LiDAR tehnologije
U okviru projekta predviđen je razvoj karijere mladog istraživača – doktoranda na projektu sa svrhom savladavanja znanja o znanstvenom radu i istraživanjima vezanim za prostorne analize geohazarda i inženjerskogeološke karte ograničenja.
Istraživačke radionice projekta
1. istraživačka radionica
Na 1. istraživačkoj radionici projekta s pozvanim predavačem provest će se usavršavanje istraživača vezano za statističke analize procjene podložnosti na klizanje usvajanjem naprednih znanja za provođenje statističkih analiza primjenom bivarijatnih, multivarijatnih tehnika i strojnog učenja; razmjena znanja i pozvano predavanje.
2. istraživačka radionica
Na 2. istraživačkoj radionici projekta s pozvanim predavačem provest će se definiranje kriterija za zoniranje podložnosti na klizanje za specifične namjene u prostornom planiranju na temelju diskusije sa znanstvenicima iz Slovenije i Italije, odnosno s predstavnicima krajnjih korisnika iz domene lokalnih samouprava i regionalnih uprava u RH.
3. istraživačka radionica
Okrugli stol
Okrugli stol bit će održan s predstavnicima iz uprava u svrhu provjere rezultata analiza potreba sustava prostornog uređenja u odnosu na podložnost na klizanje.
Zbornik završne konferencije projekta
Na kraju provedbe projekta organizirat će se završna konferencija projekta s izravnim upoznavanjem znanstvene i šire javnosti, uprava i donosioca odluka o relevantnosti dobivenih rezultata projekta u RH.
Publiciranje znanstvenih članaka u časopisima
Optimalan digitalni model terena (DMT) za vizualnu identifikaciju klizišta u tri karakteristična okoliša u Republici Hrvatskoj
Optimalni LiDAR DMT-i bit će odabrani s obzirom na kvalitetu topografskog otiska morfologije klizišta u tri karakteristična okoliša u Republici Hrvatskoj. Kvantitativno definiranje kvalitete provest će se na osnovi statističkih analiza.
Ulazni podaci za prostorne analize podložnosti na klizanje za tri karakteristična okoliša u RH
Ulazni podaci podrazumijevaju sve faktorske karte za primjenu tri vrste metoda procjene podložnosti na klizanje, šest vrsta kartografskih jedinica i oko četrnaest vrsta geoloških, morfoloških, hidrogeoloških i antropogenih faktora klizanja za tri pilot područja.
Pouzdane karte podložnosti na klizanje za tri karakteristična okoliša u Republici Hrvatskoj
Za potrebe analize pouzdanosti karata podložnosti bit će izrađeno >200 karata podložnosti za svako pilot područje. Ovima analizama se želi ispitati pouzdanost procjene svih primijenjenih metoda, kako bi se mogle znanstveno utvrditi najpouzdanije karte podložnosti na klizanje za svaki od tri istraživana karakteristična okoliša u Republici Hrvatskoj.
Karte podložnosti na klizanje primjenjive u sustavu prostornog uređenja RH
Karte podložnosti izrađene prema potrebama određenog korisnika bit će izvedene iz pouzdanih karata podložnosti klasifikacijom rezultata procjene u skladu sa specifičnim zahtjevima korisnika urbanog mjerila u zadanom administrativnom kontekstu prostornog uređenja RH.
Verifikacija i implementacija karata podložnosti na klizanje u odnosu na potrebe sustava prostornog uređenja RH
Verifikacija i implementacija uključuje analize informacija o podložnosti na klizanje u odnosu na prostorne podatake o namjeni zemljišta do razine katastarskih čestica. Za svako pilot područje zasebno će biti prikazane mogućnosti implementacije karata podložnosti, odnosno interpretacije informacija za različite potrebe sustava prostornog uređenja RH.