Stvaranje novih znanja
Stvaranje novih znanja s konačnim ciljem dobrobiti društva
LandSlidePlan će stvoriti nova znanja iz područja znanosti o klizištima koja koriste inovativnu LiDAR tehnologiju za razvoj servisa kartiranja geohazarda klizišta za primjenu u sustavu prostornog uređenja
Poticanje povezivanja istraživača
Poticanje povezivanja istraživača
Stvaranje znanstveno-istraživačkih grupa
Stvaranje znanstveno-istraživačkih grupa koje mogu biti konkurentne na međunarodnoj razini
LandSlidePlan će povezati istraživače s dva hrvatska sveučilišta s istraživačima iz Italije i Slovenije, a koji se bave značajnom problematikom smanjenja rizika od klizišta.
Stvaranje mentora nove generacije
Stvaranje znanstvenika koji mogu biti mentori nove generacije mladih istraživača
Razvoj hrvatskog znanstveno-istraživačkoga potencijala
Politika i regulative
Politika i regulative
LandSlidePlan će omogućiti donosiocima odluka bolje razumijevanje alata i metodologija
Utjecaj na okoliš
Utjecaj na okoliš
LandSlidePlan će doprinijeti povećanju znanstvenog istraživanja klizišta u svrhu prevencije rizika od klizišta. To podrazumijeva stvaranje novih ideja i rješenja za istraživanje prirodnih prijetnji, kao što su npr. klizišta, kao i razvoj mjera za prilagodbu klimatskim promjenama.
Društveni utjecaj
Društveni utjecaj
Aktivnosti diseminacije, komunikacije i korištenje projektnih rezultata utjecat će na podizanje svjesnosti i znanja o metodama i rješenjima za prevenciju rizika od klizišta u društvu, primarno kroz sustav javne uprave.
Stvaranje novih znanja s konačnim ciljem dobrobiti društva
LandSlidePlan će stvoriti nova znanja iz područja znanosti o klizištima koja koriste inovativnu LiDAR tehnologiju za razvoj servisa kartiranja geohazarda klizišta za primjenu u sustavu prostornog uređenja, od postupaka donošenja odluka do kreiranja politika planiranja namjene zemljišta u odnosu na ograničenja u prostoru. Budući da su nova znanja usmjerena na opažanja Zemlje (Earth Observations, EO) i stvaranje novih EO proizvoda s ciljem da se izbjegnu opasnosti od klizišta, konačan cilj je umanjenje šteta od klizišta, odnosno umanjenje potencijalnih ljudskih, materijalnih, ekonomskih, socijalnih i drugih gubitaka.
Prema strategiji “Smart specialisation strategy of the Republic of Croatia for the period from 2016 to 2020” nova znanja spadaju u tematsko prioritetno područje 5.2.2. Energija i održivi razvoj, u dijelu koji se odnosi na STPA 2 Environmental friendly technologies, equipment and advanced materials (tj. izazovi vezani za klimatske promjene i povećane prirodne opasnosti koje potiču istraživačke inicijative, poduprte odgovarajućim mjerama vlade i dionika iz industrije). U odnosu na istu Strategiju, LandSlidePlan također doprinosi povećanom korištenju EO proizvoda i servisa za primjene vezane za okoliš, za bolje upravljanje okolišnim resursima (prostorom), povećanu kvalitetu života i brži ekonomski razvoj područja ugroženih klizištima. U projektu će se također razvijati nova znanja o kreiranju karata klizišta za donošenje odluka i upravljanje procesima održivog razvoja.
Stvaranje znanstveno-istraživačkih grupa koje mogu biti konkurentne na međunarodnoj razini
LandSlidePlan će povezati istraživače s dva hrvatska sveučilišta s istraživačima iz Italije i Slovenije, a koji se bave značajnom problematikom smanjenja rizika od klizišta. Značenje ove teme istraživanja potvrđeno je strateškim dokumentom UN-a “Sendai Framework for Disaster Risk Reduction 2015-2030”. Predviđenih troje inozemnih istraživača u projektu su istaknuti znanstvenici s međunarodno priznatim dostignućima što je vidljivo iz njihovih funkcija u međunarodnim društvima (International Consortium on Landslides i European Federation of Geologist). Dvoje hrvatskih voditelja također su istaknuti znanstvenici u ICL-u.
LandSlidePlan će stvoriti prepoznatljivu istraživačku grupu koja se bavi i međunarodno i nacionalno značajnom problematikom u domeni prevencije rizika od klizanja. Nova znanstveno istraživačka grupa hrvatskih znanstvenika s dva sveučilišta zajedno sa znanstvenicima iz Italije i Slovenije može biti konkurentna na međunarodnoj razini s obzirom na izvrsnost istraživača i na potencijal projekta LandSlidePlan.
Stvaranje znanstvenika koji mogu biti mentori nove generacije mladih istraživača
Razvoj hrvatskog znanstveno-istraživačkoga potencijala
U projektu sudjeluje troje mladih doktora znanosti koji će se baviti primjenom inovativnih EO i GIS tehnologija za kreiranje novih proizvoda za rješavanje aktualnih problema vezanih za geohazarde. Stoga se smatra da će uspješna provedba projekta provođenjem naprednih i aktualnih istraživanja stvoriti mentore nove generacije mladih istraživača.
LandSlidePlan doprinosi razvoju hrvatskog znanstveno-istraživačkoga potencijala time što će hrvatski znanstvenici u projektu steći i primijeniti nova znanja, te će objavljivati znanstvene radove u vrhunskim časopisima, te će polučiti znanstvenu izvrsnost u svjetskim okvirima razvojem nove metodologije.
Politika i regulative
LandSlidePlan će omogućiti donosiocima odluka bolje razumijevanje alata i metodologija za analiziranje različitih elemenata hazarda i rizika klizanja kao i praktičnu uporabu u upravljanju rizicima te podržati donošenje odluka u interakciji između donosioca odluka i znanstvene zajednice. Razvoj kompetencija donosioca zakonodavnih odluka te usvajanje novih specifičnih znanja predstavnika lokalne, regionalne i nacionalne uprave utjecat će na poboljšanje postojećih politika i regulativa.
Društveni utjecaj
Aktivnosti diseminacije, komunikacije i korištenje projektnih rezultata utjecat će na podizanje svjesnosti i znanja o metodama i rješenjima za prevenciju rizika od klizišta u društvu, primarno kroz sustav javne uprave. Suradnja državnih tijela s LandSlidePlan projektom i prijenos informacija o klizištima putem različitih medija može pozitivno utjecati na povjerenje u javnu upravu. Praktične mjere ublažavanja posljedica od klizanja diseminirane u javnosti povećat će informiranost građana i pripadnost zajednici.